Ιστορία

Ο ιδρυτής του Εγκληματολογικού Μουσείου, διαπρεπής Καθηγητής της Ιατροδικαστικής, Ιωάννης Γεωργιάδης.

Το Εγκληματολογικό Μουσείο ιδρύθηκε το έτος 1932 με τον νόμο 5343, ενώ η συγκρότησή του άρχισε έναν χρόνο αργότερα. Το Μουσείο λειτουργεί στο Εργαστήριο Ιατροδικαστικής και Τοξικολογίας της Ιατρικής Σχολής και αποτελεί το πρώτο πανεπιστημιακό μουσείο με αντικείμενο την επιστήμη της Ιατροδικαστικής και της Εγκληματολογίας.

Πρωτεργάτης στη δημιουργία του ήταν ο διαπρεπής Καθηγητής Ιατροδικαστικής Ιωάννης Γεωργιάδης (1874-1960), ο οποίος υπήρξε μανιώδης συλλέκτης πειστηρίων εγκλήματος. Από το 1912 και σε όλη τη διάρκεια των σαράντα ετών που διετέλεσε τακτικός Καθηγητής της Έδρας της Ιατροδικαστικής και Τοξικολογίας συγκέντρωνε μεθοδικά, ακαταπόνητα και με επιμέλεια αντικείμενα, θέτοντας κατ’ αυτόν τον τρόπο τις βάσεις για τη δημιουργία του Μουσείου. Τον εμπλουτισμό των συλλογών αυτών συνέχισαν οι διάδοχοί του, Kαθηγητές της Έδρας της Ιατροδικαστικής και Τοξικολογίας, Γρ. Κάτσας, Κ. Ηλιάκης, Γ. Αγιουτάντης και Αντ. Κουτσελίνης, σε συνεργασία με τις αστυνομικές αρχές και τον ελληνικό στρατό.

Προπολεμικά, το Μουσείο στεγάστηκε σε ένα δωμάτιο της οδού Σωκράτους, κοντά στην Ομόνοια. Αργότερα, μεταφέρθηκε στο κτίριο όπου παρέμεινε για περίπου μισό αιώνα, στη διασταύρωση των οδών Σόλωνος και Μασσαλίας. Το 1974 το Εργαστήριο Ιατροδικαστικής και Τοξικολογίας μεταφέρθηκε στο νεόδμητο –τότε– κτίριο της Ιατρικής Σχολής στο Γουδή, χωρίς, δυστυχώς, να έχει προβλεφθεί κατάλληλος χώρος με αντίστοιχες υποδομές για τη στέγαση του Εγκληματολογικού Μουσείου. Παράλληλα, είχαν ξεκινήσει εργασίες αναστήλωσης του κτιρίου της οδού Μασσαλίας, ενώ τα αντικείμενα μεταφέρθηκαν και αποθηκεύθηκαν σε έναν πρόχειρα διαμορφωμένο χώρο στο ισόγειο του Εργαστηρίου Ιατροδικαστικής και Τοξικολογίας στο Γουδή. Το 1977 ο τότε διευθυντής του Εργαστηρίου Ιατροδικαστικής και Τοξικολογίας, Καθηγητής Αντώνης Κουτσελίνης, αναλαμβάνει προσωπικά τη διαφύλαξη, επανέκθεση και διεύρυνση της εγκληματολογικής συλλογής. Στη διάρκεια της θητείας του, και συγκεκριμένα το 1992, το Εγκληματολογικό Μουσείο θα επαναλειτουργήσει στον πρώτο όροφο του Εργαστηρίου Ιατροδικαστικής και Τοξικολογίας, ύστερα από την κατασκευή προσθήκης στο ήδη υπάρχον κτίριο.

Φωτογραφίες από την τελετή κατάθεσης του θεμέλιου λίθου των Εργαστηρίων της Ιατρικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α. από τον Πρύτανη Γ. Ματθαιόπουλο.