Έρευνα

Το Εγκληματολογικό Μουσείο αποτελώντας τμήμα ενός ανώτατου εκπαιδευτικού ιδρύματος, του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, έχει ως σκοπό την υποστήριξη της επιστημονικής έρευνας και τη μετάδοση της ακαδημαϊκά καλλιεργούμενης γνώσης στην πανεπιστημιακή κοινότητα αλλά και γενικότερα στην ευρύτερη κοινωνία.
Το εκθεσιακό υλικό του Μουσείου έχει χαρακτήρα καθαρά ιστορικό και μουσειακό και είναι χρήσιμο για όλους γενικά τους επιστήμονες που έχουν ως έργο τη μελέτη του εγκλήματος, είτε ως μία έκφραση της ανθρώπινης φύσης, είτε ως φαινόμενο που αναζητεί τρόπους και μεθοδολογία καταστολής.

Τα τελευταία χρόνια το Μουσείο καταβάλει προσπάθειες γενικότερης ανασυγκρότησης, επαναπροσδιορισμού του κοινωνικού του ρόλου και ανάπτυξης. Σε αυτό το πλαίσιο, με αργά αλλά σταθερά βήματα επιδιώκεται η υποστήριξη του τρίπτυχου «συλλογή-συντήρηση-έρευνα» που υποστηρίζεται από την σύγχρονη μουσειολογία. Δουλεύοντας προς αυτή την κατεύθυνση το Μουσείο έχει θέσει στους άμεσους στόχους του την επιστημονική έρευνα που εμπεριέχει (α) τον επακριβή προσδιορισμό της αξίας των συλλογών και (β) τη συντήρηση μεγάλου μέρους των εκθεμάτων που διαθέτει. Η αξία των αντικειμένων είναι δεδομένη και σε καμία περίπτωση δεν αμφισβητείται, εντούτοις όμως θα πρέπει να αποδειχθεί μέσω της τεκμηρίωσης ώστε το Μουσείο να έχει πλήρη γνώση των «δυνατοτήτων» των αντικειμένων που διαθέτει.